Har du spørsmål?

+47 900 85 313
eli.haals@ucan.no
UCan Coaching & NLP AcademyUCan Coaching & NLP Academy
  • Personlig
    • Hva er Coaching?
    • Coaching av voksne
    • Coaching av barn og ungdom
  • Bedrift
  • Kurs
  • Om NLP
    • Hva er NLP?
    • NLP anvendelse i praksis
    • NLP’s opprinnelse
    • ITA-sertifisering: International Trainers Academy of NLP
    • New Code NLP vs. Classic Code NLP
    • Finansiering av utdanning
  • Om oss
    • Blog
    • Team UCan
    • Her bor vi
    • Bildegalleri
  • Referanser
  • Kontakt oss
  • Personlig
    • Hva er Coaching?
    • Coaching av voksne
    • Coaching av barn og ungdom
  • Bedrift
  • Kurs
  • Om NLP
    • Hva er NLP?
    • NLP anvendelse i praksis
    • NLP’s opprinnelse
    • ITA-sertifisering: International Trainers Academy of NLP
    • New Code NLP vs. Classic Code NLP
    • Finansiering av utdanning
  • Om oss
    • Blog
    • Team UCan
    • Her bor vi
    • Bildegalleri
  • Referanser
  • Kontakt oss

Personlig utvikling

  • Hjem
  • Personlig utvikling
  • Hjemmekontor – Psykisk helse må rustes opp

Hjemmekontor – Psykisk helse må rustes opp

  • Publisert av Eli Haals
  • Dato 16. februar 2021

Covid-19 og hjemmekontor – Hva med den psykiske helsen snart et år etter at Erna Solberg sendte oss hjem i mars 2020?

Den gangen var det få som tenkte at vi fortsatt skulle være på hjemmekontor i 2021. De fleste håpet på at det var en stor dugnad som vi ville bli ferdig med før sommeren 2020. Det var faktisk litt deilig å kunne sove lenger enn vanlig, hive på seg joggebuksa og en “ordentlig” overdel og være klar til teamsmøte uten å måtte bruke tid på å komme seg på kontoret.

Men vi er fortsatt underlagt strenge restriksjoner og sjarmen med hjemmekontor har for lengst begynt å dabbe av. Hva skjer med oss når vi ikke lenger får den sosiale praten rundt kaffeautomaten?

Mange synes det er strevsom å jobbe effektivt hjemmefra med barn som har digital undervisning, en partner som også har hjemmekontor, oppmerksomhetssyke kjæledyr og teamsmøter med dårlig forbindelse. Og hva med dem som bor helt alene, som opplever at det går dagevis mellom gangene man faktisk snakker med en annen person? Ensomhet har blitt en ny opplevelse for mange. Arbeidsplassen er en viktig sosial arena for de aller fleste, uavhengig av livssituasjon. Et sted man kan sosialisere seg i lunsjpausen, eller få et kjærkomment avbrekk fra et hektisk familieliv. 

Både arbeidstaker og arbeidsgiver opplever store utfordringer med hjemmekontorsituasjonen.

Det kan også være vanskelig å finne motivasjon for å utføre arbeidet på en god måte når man kanskje ikke blir fulgt opp av lederen sin på samme vis som før. Tilbakemeldinger er viktig for å føle seg betydningsfull og sett. For mange ledere er det ikke like naturlig å sende en mail med «godt jobba!» som det er å slenge det ut når man passerer hverandre i gangen på kontoret.

I mars 2020 var det mye fokus på de praktiske tingene rundt nedstengningen av samfunnet, med tilrettelegging for hjemmekontor for ansatte som en hovedoppgave for mange arbeidsgivere. Men nå ropes det opp om at den psykiske helsen er en større utfordring og MÅ få et større fokus. 

Som arbeidsgiver er man ansvarlig for at medarbeiderne har et fullt forsvarlig arbeidsmiljø, også når de jobber hjemmefra.

Det handler ikke bare om tilrettelegging med møbler og digitale hjelpemidler, men like mye om «hvordan har du det egentlig» type dialog.

Spørsmål du kan stille deg selv (dersom du er arbeidstaker) eller din arbeidstaker (dersom du er arbeidsgiver) er f.eks.: 

  • Er det vanskelig å skille mellom arbeidstid og fritid?
  • Er det vanskelig å få ro til å utføre arbeidet fordi flere familiemedlemmer også er  hjemme?
  • Savner du kollegaer og arbeidsmiljø ?
  • Blir du lett distrahere av andre oppgaver hjemme?
  • Opplever du at din leder har vanskelighet med å forstå hvor mye du utretter og mangler tillit til at du produserer det du skal?
  • Har du fått «kortere lunte» overfor både familie og arbeidsgiver?
  • Er du lei av at det er mange negative tanker som overtar?

Dersom man investerer i utdanning og personlig coaching hos sine arbeidstakere, er det noe man vil få igjen for i form av mer motiverte og mentalt sterkere ansatte.

Våre utdanninger skal i all hovedsak foregå med fysisk oppmøte. For tiden legger vi tilrette slik at vi kan utføre noe digitalt hvis det er behov for det. Oppstart på NLP-utdanningen i mars satser vi på at kan avholdes fysisk. 

Ta kontakt med Eli på tlf 90085313 for en uforpliktende prat for å finne ut om NLP-utdanning eller personlig coaching er noe for deg eller dine ansatte.
  • Del:
Eli Haals
NLP Trener ITA og daglig leder av UCan Coaching & NLP Academy. Jobber også som mental trener og coach.

Forrige artikkel

Hva skjer når du vet hva som skal til, men stopper deg selv?
16. februar 2021

Neste artikkel

Forventninger - hvilke forventninger har du?
21. mai 2021

Du liker kanskje også

  • NJ7A2337
    Er du en av de 10% som når nyttårsforsettet ditt?
    17 januar, 2023
  • IMG_3334
    Høsten er her – tid for å planlegge neste år?
    13 oktober, 2022
  • IMG_2661
    Mental trening for folk flest – Ikke bare for toppidrettsutøvere!
    14 juni, 2022

Siste innlegg

  • Er du en av de 10% som når nyttårsforsettet ditt?
  • Høsten er her – tid for å planlegge neste år?
  • Mental trening for folk flest – Ikke bare for toppidrettsutøvere!
  • Velkommen til Maya Bostrøm – Nytt medlem av vårt Team UCan
  • NLP i næringslivet – Behovet har aldri vært større
logo-eduma-the-best-lms-wordpress-theme

Vi inspirerer, utdanner og coacher enkeltpersoner og organisasjoner til vellykket gjennomføring av varige endringer – som bidrar til at alle når sine mål.

eli.haals@ucan.no
+47 900 85 313

Om NLP & Coaching

  • Om NLP
  • Hva er Coaching?
  • Hva er NLP?
  • NLP i praksis
  • NLP’s opprinnelse
  • ITA-sertifisering
  • New Code NLP vs. Classic Code NLP

Informasjon

  • Kontakt oss
  • Blog
  • Referanser
  • Sertifisering
  • Finansiering

© 2018 UCan / Personvernerklæring / Informasjonskapsler

Nettside: Havdur Design AS